נושאי הרצאות

נושאי ההרצאות 2021 / זהבה חן טוריאל

  1. נשות הלאדינו כסוכנות תרבות

ההרצאה מתמקדת בחמש דמויות של נשים יהודיות ספרדיות, המספרות  כל אחת את סיפור התחנה ההיסטורית והגיאוגרפית שלה מנקודת מבטה של האישה, דרך הנשים של חייה. ההרצאה טווה את סיפורם של מגורשי ספרד במשך חמש מאות שנים ומתבססת על עובדות היסטוריות ואירועים אמיתיים שהתרחשו. נכיר את סיפורן של שריתיקה מספרד, דורותיאה מדרום צרפת, אסתריקה מרודוס, לונה מסלוניקי ואסתרייה מטורקיה ונתוודע לעוצמתן ולתפקידן בשמירת התא המשפחתי בכל קהילה בה חיו.  ההרצאה מתבססת על מחקר חובק  עולם שבעקבותיו נכתב הספר "הנשים של טרואל" והדמויות המתוארות הן הדמויות הראשיות בספר. ההרצאה מלווה במצגת תמונות, שירים ומנהגי קהילת הלאדינו. ( משך ההרצאה שעה וחצי וניתן לשלב זמרת לאדינו)

  • דוד הראובני: משיח, הוזה או סוכן חשאי?

גירוש ספרד  גרם לטראומה ולשבר ערכי גדול בקרב קהילות המגורשים עד כדי חשש לסכנת יסוד הקיום היהודי, הכמיהה לגאולה יצרה מציאות שערבבה חזיונות, אגדה ואירועים היסטוריים שהשתקפו בדמותם של משיחים והוזים כדוגמתו של דוד הראובני. מי היה דוד הראובני ומה הייתה השפעתו על אנוסי פורטוגל ועל המנהיגות היהודית והנוצרית במאה השש-עשרה. ( משך ההרצאה שעה וחצי ותלווה במצגת)

  • פירטים שומרי מצוות ופירטיות מוסלמיות ונוצריות

מי היו הפיראטים היהודיים לאחר גירוש ספרד? האם הפיראטים היו מונעים מהרצון לשדוד ספינות ולצבור הון או שהיו להם מניעים אחרים? מי הייתה הפירטית המוסלמית שהגנה על יהודיה? ( משך ההרצאה שעה וחצי ותלווה במצגת וקטעי מוזיקה)

  • הבנקאית מנאפולי- מדוע לא כתבו עליה?

סיפורה של בנבנידה אברבנאל שהייתה בנקאית, דיפלומטית, אשת חברה, מחנכת ונדבנית ותרמה תרומה משמעותית לכלכלת ממלכות איטליה במאה ה-16. מה היו הקשיים באיסוף המידע לכתיבת הספר "הבנקאית מנאפולי".  משך ההרצאה שעה וחצי ותלווה במצגת ובקטעי מוזיקה ( ניתן לשלב זמרת)

  • הציוני מאיזמיר- נסים לוי ביירקלי

על הגביר והנדבן היהודי מאיזמיר שחלם על הקמת מדינה ליהודים, על תוכניותיו ויזמויותיו לפיתוח היישוב היהודי בארץ ישראל כפי שהשתקפו בכתבות רבות בעיתונות היהודית ההיסטורית בשנות העשרים של המאה העשרים, על מפעליו ויזמויותיו למען הקהילה היהודית באיזמיר, על קשריו עם הסולטאן והשתדלויותיו למען היהודים בטורקיה ועוד. ( משך ההרצאה שעה וחצי ותלווה במצגת)

  • רודוס- ירושלים הקטנה של איי הדודקניס

רודוס מנקודת מבט אישית ומשפחתית, על חייה קהילת הלאדינו המפוארת שהייתה בים האיגאי. משך ההרצאה שעה וחצי ותשולב במצגת וקטעי מוזיקה. ניתן לשלב זמרת בשירת לאדינו ויוונית.

  • זיכרון בסלון על שואת יהודי יוון

המפגש יציג את שואת יהודי יוון מנקודת מבט אישית מתוך מעורבות בהנצחת סיפורי שורדים. המפגש יערך שעה וחצי וילווה במצגת.

בסוף כל הרצאה יוצעו לרכישה ספריה של זהבה חן-טוריאל

  1. הנשים של טרואל
  2. אגדה ספרדית
  3. הבנקאית מנאפולי- סיפורה של בנבנידה אברבנאל

פרטי התקשרות:

זהבה חן-טוריאל

טל: 0523639863

דוא"ל: chenzenator@gmail.com