נושאי הרצאות

נושאי ההרצאות -2021 – 2022 / זהבה חן-טוריאל

 • נשות הלאדינו כסוכנות תרבות

ההרצאה מתמקדת בחמש דמויות של נשים יהודיות ספרדיות, המספרות  כל אחת את סיפור התחנה ההיסטורית והגיאוגרפית שלה מנקודת מבטה של האישה, דרך הנשים של חייה. ההרצאה טווה את סיפורם של מגורשי ספרד במשך חמש מאות שנים ומתבססת על עובדות היסטוריות ואירועים אמיתיים שהתרחשו. נכיר את סיפורן של שריתיקה מספרד, דורותיאה מדרום צרפת, אסתריקה מרודוס, לונה מסלוניקי ואסתרייה מטורקיה ונתוודע לעוצמתן ולתפקידן בשמירת התא המשפחתי בכל קהילה בה חיו.  ההרצאה מתבססת על מחקר חובק  עולם שבעקבותיו נכתב הספר "הנשים של טרואל" והדמויות המתוארות הן הדמויות הראשיות בספר. ההרצאה מלווה במצגת תמונות, שירים ומנהגי קהילת הלאדינו. ( משך ההרצאה שעה וחצי וניתן לשלב זמרת לאדינו)

 • נשים משכמן ולמעלה

אתגרי המחקר הגנאולוגי והשמעת קולן האבוד של נשים פורצות דרך בהיסטוריה היהודית במזרח ובמערב. על נשים שהטביעו חותמן בכלכלה, בדיפלומטיה, במוזיקה, בהקמת מוסדות לעזרה הדדית ובהצלת יהודים. על אמת ומיתוס בסיפורים על מנהיגות נשית יהודית. ההרצאה מלווה במצגת.

( משך ההרצאה שעה וחצי וניתן לשלב זמרת )

 • דוד הראובני: משיח, הוזה או סוכן חשאי?

גירוש ספרד  גרם לטראומה ולשבר ערכי גדול בקרב קהילות המגורשים עד כדי חשש לסכנת יסוד הקיום היהודי, הכמיהה לגאולה יצרה מציאות שערבבה חזיונות, אגדה ואירועים היסטוריים שהשתקפו בדמותם של משיחים והוזים כדוגמתו של דוד הראובני. מי היה דוד הראובני ומה הייתה השפעתו על אנוסי פורטוגל ועל המנהיגות היהודית והנוצרית במאה השש-עשרה? ( משך ההרצאה שעה וחצי ותלווה במצגת)

 • פירטים שומרי מצוות ופירטיות מוסלמיות ונוצריות

מי היו הפיראטים היהודיים לאחר גירוש ספרד? האם הפיראטים היו מונעים מהרצון לשדוד ספינות ולצבור הון או שהיו להם מניעים אחרים? מי הייתה הפירטית המוסלמית שהגנה על יהודייה? ( משך ההרצאה שעה וחצי ותלווה במצגת וקטעי מוזיקה)

 • הבנקאית מנאפולי- מדוע לא כתבו עליה?

סיפורה הבלתי יאמן של בנבנידה אברבנאל שהייתה בנקאית, דיפלומטית, אשת חברה, מחנכת ונדבנית ותרמה תרומה משמעותית לכלכלת ממלכות איטליה במאה ה-16. מסע המספר על חייה של בנבנידה אברבנאל ממגורשי ספרד שמצאה מקלט עם משפחתה בדוכסות נאפולי ומשם עברה לדוכסויות פררה ופירנצה. אישה משכמה ומעלה שהתמודדה באומץ עם האיומים על יסוד הקיום היהודי ותמכה ביהודים ובאנוסים בקהילות בהם ישבה. מסע של סיפור היסטורי, אומנותי ותרבותי ברקע תקופת הרנסנס. משך ההרצאה שעה וחצי ותלווה במצגת ובקטעי מוזיקה ( ניתן לשלב זמרת באיטלקית, ספרדית ולאדינו)

 • הציוני מאיזמיר- נסים לוי ביירקלי

על הגביר והנדבן היהודי מאיזמיר שחלם על הקמת מדינה ליהודים, על תוכניותיו ויזמויותיו לפיתוח היישוב היהודי בארץ ישראל כפי שהשתקפו בכתבות רבות בעיתונות היהודית ההיסטורית בשנות העשרים של המאה העשרים, על מפעליו ויזמויותיו למען הקהילה היהודית באיזמיר ובארץ ישראל, על קשריו עם הסולטאן והשתדלויותיו למען היהודים בטורקיה ועוד. משך ההרצאה שעה וחצי ותלווה במצגת המשלבת קטעי מוזיקה. ניתן לשלב זמרת לאדינו.

 • רודוס- ירושלים הקטנה של איי הדודקניס

רודוס מנקודת מבט אישית, על חייה קהילת הלאדינו המפוארת שהייתה בים האיגאי. סיור וירטואלי בצלילים, מנהגים ותמונות. משך ההרצאה שעה וחצי ותשולב במצגת וקטעי מוזיקה. ניתן לשלב זמרת בשירת לאדינו ויוונית.

 • זיכרון בסלון על שואת יהודי יוון

המפגש יציג את שואת יהודי יוון ואייה מנקודת מבט אישית מתוך מעורבות בהנצחת סיפורי שורדים. המפגש יערך שעה וחצי וילווה במצגת. (למזמיני הרצאות מהרשימה, הרצאה זו ללא תשלום בתיאום מראש)

 • מפגש ספרותי-מגשימים חלום

כיצד הופכים רעיון כתיבה לספר? מהם השלבים ההכרחיים בניהול פרויקט ספרותי? מה השיקולים בבחירת ז'אנר הכתיבה? ( ניתן להזמין קורס הנחיית כתיבה וליווי קבוצות המעוניינות להפיק ספר סיפורים קבוצתי)

בסוף כל הרצאה יוצעו לרכישה ספריה של זהבה חן-טוריאל

 1. הנשים של טרואל
 2. אגדה ספרדית
 3. הבנקאית מנאפולי- סיפורה של בנבנידה אברבנאל

פרטי התקשרות:

זהבה חן-טוריאל

טל: 0523639863

דוא"ל: chenzenator@gmail.com