Site icon הנשים של טרואל

נושאי הרצאות

Photo by Pixabay on Pexels.com

נושאי ההרצאות -2023 – 2022 / זהבה חן-טוריאל

ההרצאה מתמקדת בחמש דמויות של נשים יהודיות ספרדיות, המספרות  כל אחת את סיפור התחנה ההיסטורית והגיאוגרפית שלה מנקודת מבטה , דרך הנשים של חייה. ההרצאה טווה את סיפורם של מגורשי ספרד במשך חמש מאות שנים ומתבססת על עובדות היסטוריות ואירועים אמיתיים שהתרחשו. נכיר את סיפורן של שריתיקה מספרד, דורותיאה מדרום צרפת, אסתריקה מרודוס, לונה מסלוניקי ואסתרייה מטורקיה ונתוודע לעוצמתן ולתפקידן בשמירת התא המשפחתי בכל קהילה בה חיו.  ההרצאה מתבססת על מחקר חובק  עולם שבעקבותיו נכתב הספר “הנשים של טרואל” והדמויות המתוארות הן הדמויות הראשיות בספר. ההרצאה מלווה במצגת תמונות, שירים ומנהגי קהילת הלאדינו. ( משך ההרצאה שעה וחצי וניתן לשלב זמרת לאדינו)

אתגרי המחקר הגנאלוגי והשמעת קולן האבוד של נשים פורצות דרך בהיסטוריה היהודית במזרח ובמערב. על נשים שהטביעו חותמן בכלכלה, בדיפלומטיה, במוזיקה, בהקמת מוסדות לעזרה הדדית ובהצלת יהודים. על אמת ומיתוס בסיפורים על מנהיגות נשית יהודית. בהרצאה אספר על פרוייקט העצמה מיוחד (שהובלתי במשך יותר מעשר שנים) של צעירות יהודיות ודרוזיות ואסביר את הניירטיב המשותף בין היהודים לדרוזים. ההרצאה מלווה במצגת. ( משך ההרצאה שעה וחצי וניתן לשלב זמרת )

גירוש ספרד  גרם לטראומה ולשבר ערכי גדול בקרב קהילות המגורשים עד כדי חשש לקיום היהודי, הכמיהה לגאולה יצרה מציאות שערבבה חזיונות, אגדה ואירועים היסטוריים שהשתקפו בדמותם של משיחים והוזים כדוגמתו של דוד הראובני. מי היה דוד הראובני ומה הייתה השפעתו על אנוסי פורטוגל ועל המנהיגות היהודית והנוצרית במאה השש-עשרה? ( משך ההרצאה שעה וחצי ותלווה במצגת)

על היהודים הספרדים והפורטוגזים שסייעו למגלי עולם, על הפיראטים היהודיים לאחר גירוש ספרד ומניעיהם? מי הייתה הפירטית המוסלמית שהגנה על יהודייה? ( משך ההרצאה שעה וחצי ותלווה במצגת וקטעי מוזיקה)

סיפורה הבלתי יאמן של בנבנידה אברבנאל שהייתה בנקאית, דיפלומטית, אשת חברה, מחנכת ונדבנית ותרמה תרומה משמעותית לכלכלת ממלכות איטליה במאה ה-16. מסע המספר על חייה של בנבנידה אברבנאל ממגורשי ספרד שמצאה מקלט עם משפחתה בדוכסות נאפולי ומשם עברה לדוכסויות פררה ופירנצה. אישה משכמה ומעלה שהתמודדה באומץ עם האיומים על יסוד הקיום היהודי ותמכה ביהודים ובאנוסים בקהילות בהם ישבה. מסע של סיפור היסטורי, אומנותי ותרבותי ברקע תקופת הרנסנס. משך ההרצאה שעה וחצי ותלווה במצגת ובקטעי מוזיקה ( ניתן לשלב זמרת באיטלקית, ספרדית ולאדינו)

על הגביר והנדבן היהודי מאיזמיר שחלם על הקמת מדינה ליהודים, על תוכניותיו ויזמויותיו לפיתוח היישוב היהודי בארץ ישראל כפי שהשתקפו בכתבות רבות בעיתונות היהודית ההיסטורית בשנות העשרים של המאה העשרים, על מפעליו ויזמויותיו למען הקהילה היהודית באיזמיר ובארץ ישראל, על קשריו עם הסולטאן והשתדלויותיו למען היהודים בטורקיה ועוד. משך ההרצאה שעה וחצי ותלווה במצגת המשלבת קטעי מוזיקה. ניתן לשלב זמרת לאדינו.

רודוס מנקודת מבט אישית ומשפחתית, על חייה קהילת הלאדינו המפוארת שהייתה בים האיגאי. סיור וירטואלי בצלילים, מנהגים, טעמים ותמונות. משך ההרצאה שעה וחצי ותשולב במצגת וקטעי מוזיקה. ניתן לשלב זמרת בשירת לאדינו ויוונית.

סיפורן של נשים יהודיות שהתנצרו בספרד ופורטוגל והמשיכו לשמור בסתר על מנהגים יהודיים במשך יותר מחמש מאות שנה. בהרצאה נחשף לשיטת “שרשרת המסירה” שהייתה נהוגה מאם לבת והתפקידים שלקחו על עצמן בסתר, תוך סיכון עצמן ומשפחותיהן. על נשים אנוסות בקולוניות הספרדיות והפורטוגליות, על סנטה אסתריקה של האנוסים ועל החוקרים שחשפו את סיפורן. משך ההרצאה שעה וחצי ותשולב במצגת וקטעי מוזיקה. ניתן לשלב זמרת בשירי לאדינו, פורטוגזית וספרדית.

בתחילת המאה העשרים הובילו “נשות ההרינג” באיסלנד שינוי מגדרי-פוליטי-כלכלי . פעילות אשר השפיעה על התפיסה המגדרית הרווחת היום באיסלנד והנחשבת כמובילה בעולם. במפגש נכיר את “נשות ההרינג”(שהמליחו ושימרו את דג ההרינג/מטיאס) ואת מאבקן המגדרי, נחשף לטעימות מה”אדה”- המיתולוגיה האיסלנדית עם פלאי הטבע באיסלנד, נכיר את אמונותיהם של המתיישבים הראשונים בנופי בראשית. ההרצאה תשולב במצגת ובקטעי סרטים ומוזיקה.

המפגש יעסוק בשואת יהודי יוון ואייה מנקודת מבט אישית מתוך מעורבות בהנצחת סיפורי שורדים. המפגש יערך שעה וחצי וילווה במצגת. (למזמיני הרצאות מהרשימה, הרצאה זו ניתנת בהתנדבות בתיאום מראש)

  1. אגדה ספרדית- מפגש בין דורי- סבתות, סבים, נכדות ונכדים. ניתן לשלב זמרת בשירי ילדים בלאדינו.
  2. חברות היא סוד הכל- מפגש עם תלמידים שנמצאים בשלב ראשית קריאה (גן חובה-כיתה ג)

כיצד הופכים רעיון כתיבה לספר? מהם השלבים ההכרחיים בניהול פרויקט ספרותי? מה השיקולים בבחירת ז’אנר הכתיבה? ( ניתן להזמין סדנאות כתיבה וליווי קבוצות המעוניינות להפיק ספר סיפורים קבוצתי)

בסוף כל הרצאה יוצעו לרכישה ספריה של זהבה חן-טוריאל

  1. הנשים של טרואל (רומן היסטורי)
  2. אגדה ספרדית (סיפור בין דורי בעברית ובלאדינו)
  3. הבנקאית מנאפולי- סיפורה של בנבנידה אברבנאל (רומן היסטורי)
  4. חברות היא סוד הכול (ספר ילדים לראשית קריאה)

פרטי התקשרות:

זהבה חן-טוריאל

טל: 0523639863

דוא”ל: chenzenator@gmail.com

Exit mobile version