בותיינה חלבי מנציחה את שואת היהודים

כתיבה, זהבה חן-טוריאל

“וְכִי יָגוּר אִתְּכֶם גֵּר…חֻקָּה אַחַת יִהְיֶה לָכֶם וְלַגֵּר וּלְאֶזְרַח הָאָרֶץ.”
במדבר ט’ יא’

חג השבועות שבפתח אינו רק חג דתי וחקלאי, אלא גם חג המדגיש ערך חברתי של קבלת האחר, השונה והזר לחברה היהודית.  המסר המועבר במגילת רות אקטואלי גם כיום, בעיקר שכולנו עסוקים בשיח פנימי, בינינו לבין עצמנו, על דרכי טיפוח סובלנות למיגור תופעות גואות של גזענות ואלימות בחברה הישראלית.

בחרתי להביא לכבוד חג השבועות את הסיפור של בותיינה חלבי, אישה מדהימה מדליית אל כרמל, אם לשלושה ילדים, ציירת כישרונית ופעילה חברתית בתחומים שונים, שיחד עם האיש שלה תמיר חלבי פועלים להנצחת השואה היהודית.

הובלתי שנים רבות תוכניות למנהיגות גם בעדה הדרוזית. למדתי רבות על העדה הקטנה והנהדרת הזו המחויבת כל כך למדינת ישראל ולעם היהודי. הקשר בין האזרחים היהודים לאזרחים הדרוזים מופיע בניירטיב משותף לאורך הדורות עוד מימי הקשר המיוחד שהיה בין הנביא יתרו לבין משה. בהמשך ניתן להיוכח בשותפות הגורל שנרקמה בין היהודים והדרוזים עוד בימים שלפני קום המדינה.

 ” וַיִּשְׁמַע מֹשֶׁה לְקוֹל חֹתְנוֹ וַיַּעַשׂ כֹּל אֲשֶׁר אָמָר: {כה} וַיִּבְחַר מֹשֶׁה אַנְשֵׁי חַיִל מִכָּל יִשְׂרָאֵל וַיִּתֵּן אֹתָם רָאשִׁים עַל הָעָם שָׂרֵי אֲלָפִים שָׂרֵי מֵאוֹת שָׂרֵי חֲמִשִּׁים וְשָׂרֵי עֲשָׂרֹת: {כו} וְשָׁפְטוּ אֶת הָעָם בְּכָל עֵת אֶת הַדָּבָר הַקָּשֶׁה יְבִיאוּן אֶל מֹשֶׁה וְכָל הַדָּבָר הַקָּטֹן יִשְׁפּוּטוּ הֵם: {כז} וַיְשַׁלַּח מֹשֶׁה אֶת חֹתְנוֹ וַיֵּלֶךְ לוֹ אֶל אַרְצוֹ: (פ)”
בראשית יח’.

אני כותבת בעיקר על נשים מעוררות השראה בתקופות היסטוריות שונות. נשים שהצליחו לחולל שינוי בקהילות שלהן ובסביבתן הקרובה, לפעמים כנגד כל הסיכויים, לכן התרגשתי להכיר מקרוב את בותיינה חלבי ואת פעילותה המבורכת. 

מעמדן של הנשים הדרוזיות בחברה הישראלית השתנה מאוד בשני העשורים האחרונים. הן משכילות, עובדות מחוץ לביתן, חלקן בתפקידים בכירים בכל התחומים באקדמיה, ברפואה, בעריכת דין, בהוראה, בהנדסה, במשרדים ממשלתיים, בתאגידים, בחברות הייטק ועוד.

כבר מספר שנים רציתי לבקר בגלרייה של בותיינה בדלית אל-כרמל, אך הקורונה פרצה והביקור נדחה.  השבוע לשמחתי הצלחתי לממש את הביקור.

בותיינה חלבי נחשפה לנושא השואה לפני  כחמש עשרה שנה באופן אקראי, לאחר שקראה בעיתון עדויות של ניצולי שואה. הסיפורים נגעו לליבה  והיא ביקשה לדעת עוד.

כפי שהיא מספרת, “באותה תקופה לא ידענו כל כך על השואה. הדברים כמובן השתנו בינתיים.” בותנייה צללה לתוך ספרי ההיסטוריה, קראה עדויות של שורדי שואה, פגשה אותם ושמעה את סיפוריהם.  היא ביקרה במוזיאונים להנצחת השואה ובמחנות ההשמדה בפולין ויצירותיה משקפות את התהליך שהיא  עצמה עברה. הציור הראשון שציירה היה צעדת המוות.

הגלריה רחבת הידיים מוקדשת לנושא השואה. ציוריה של בותיינה מעטרים את הקירות, לכל ציור יש סיפור ומקור השראה מעדויותיהם של שורדות ושורדי שואה. קבוצות רבות מרחבי הארץ  ומהעולם מבקרות בתערוכת הקבע שבביתה ושומעות את סיפורה. העובדה שאישה דרוזית לקחה על עצמה אחריות לאומית בהנצחת שואת היהודים איננה מובנית מאליה וייחודית לה. בותיינה עצמה רואה ביצירותיה ודרך חייה סוג של שליחות בהעברת מסר אוניברסלי  נגד גזענות ואלימות. היא מרצה על השואה ברחבי הארץ  ובעולם בעברית , אנגלית וערבית וזוכה להערכה רבה על כך. על קירות הגלריה שפע של תעודות, אותות ומכתבי תודה מכל העולם.

בותיינה כובשת בקסם האישי שלה ומרגשת מאוד כשהיא מדברת על יצירותיה ועל עשייתה.  הרגשתי שהיא מקור השראה לרבים מאיתנו על העשייה החשובה שלה להעלאת המודעות בבתי ספר, בתנועות נוער, במכינות קדם צבאיות, בקרב צעירים ומבוגרים.

סיפרתי לבותיינה על ספריי ופעילותי בנושא שואת יהודי יוון ואני מקווה שנמשיך בקשר שנרקם. ממליצה בחום לבקר בגלריה ולשמוע את סיפורה. את הביקור ניתן לתאם עם תמיר חלבי.

* צילומי הציורים באדיבות תמיר ובותיינה חלבי

4 תגובות בנושא “בותיינה חלבי מנציחה את שואת היהודים

 1. זהבה יקרה,
  תבורכי על עבודתך בחשיפת נשים עם עוצמות, העושות למען הקהילה והחברה.
  הפעם, ריגשת אותי מאד עם סיפורה של בותנייה המופלאה.
  יישר כח על כתבה מחממת לב!

 2. בתניה וזהבה – שתי נשות זהב מעורות בסובב, רגישות לאדם ולעם, מעלות על נס רגעים היסטוריים ביצירתן.
  החיבור ביניכן מרשים ומרגש!

 3. חג שמח קרידה, כמה שאת נוברת יותר כך אנו לומדים בעזרתך על “פרשיות וארועים”. בראבו, חג שמח, עדינה🍒🌻

 4. תודה רבה קרידה זהביקה
  הייתי שם לפני כמה שנים והתרגשתי כמוך.
  תודה על ריענון זיכרוני.

השאר תגובה