שיהיו כל רחובות העולם שלך/ סיפורו של אברהם (אלברטו) חנן

סקירת ספרות, מאת זהבה חן-טוריאל

את שבתאי (סבי) חנן, פגשתי לראשונה במרכז למורשת יהדות שאלוניקי ויוון, כשהדריך את אחת הקבוצות שהגיעו לסיור במוזיאון הקטן והמרשים שבמקום. אדם חדור מוטיבציה ועם חיבור חזק למשפחתו, שהחליט כי מפעל חייו הוא לשחזר, לתעד, לספר ולכתוב את סיפורו הבלתי יאומן של אביו.

שם הספר מרתק ומסקרן, כמשפט הברכה בלאדינו שמברך הסב את בנו אלברטו ( אביו של שבתאי חנן) בטקס בר המצווה בבית הכנסת  שלוש שנים לפני כיבוש סלוניקי על ידי הנאצים.

KE SEAN TUYAS, TODAS LAS KAYES DEL MUNDO

שיהיו כל רחובות העולם שלך, שתלך תמיד בעולם בגאווה וללא מורא, כאילו כל רחובות העולם-שלך הם.

יש לברכה הזו משמעות מיוחדת בקרב דוברי הלאדינו, כפי שהרחיב פרופסור שמואל רפאל בסקירתו על הספר. לקריאת המאמר המלא נא ללחוץ כאן>>

כל שער בספר מתאר סצנה מפתיעה מחייו של אלברטו: זיכרונות הילדות המאושרת במחלבת משפחת ורסנו שבסלוניקי שלפני השואה, תיעוד מסע ההישרדות של אלברטו בן ה-16 במחנות העבודה ובאושוויץ, ההכשרה במחנה המעבר סנטה-מריה, העלייה לארץ ישראל בדרכים בלתי לגאליות, הגיוס לצה"ל וליווי השיירות במלחמת העצמאות, ותיאור החיים בשכונות שפירא ופלורנטין. השערים פורשים תקופה שהשאירה קעקוע צרוב בלתי ניתן להסרה בקרב בני משפחתו של אלברטו, אשר בעזרת ה"אירמאנוס" שלו, אחיו למסע ההישרדות וכוח התמיכה והתקווה שלו, הצליח לנצח את כוחות הרשע ולהמשיך את שושלת המשפחה שנגדעה.

סיפור גבורה, הצלה וציונות של ילד שהחיים לא הכינו אותו לשום דבר ממה שאירע לו בהמשך. ילד שהתבגר לנער במחנות ואשר התמודד עם זוועות ואכזריות שמזכירות סרט אימה בדיוני. ילד שחווה כמו חבריו לעבודת הכפייה, אמצעי ענישה אכזריים כאשר לא הצליחו למלא מכסות בשל רעב ותשישות.

הספר אינו רק מסמך תיעוד וזיכרונות מתקופת השואה, אלא סיפור המתאר את חייה וגורלה של קהילת סלוניקי בימים שלפני מלחמת העולם השנייה ועד לסיומה ומעלה על נס את זיכרון הקהילה המפוארת שנכחדה.

סיפור שמדגיש את גבורת האנשים האמיצים ששרדו כנגד כל הסיכויים וביניהם את פועלו של ג'קו מאסטרו מסלוניקי, נער בן גילו של אלברטו חנן וחברו הטוב שהצליח להציל מאות יהודים באושוויץ ובינהם הציל מספר פעמים את אלברטו עצמו, על מעשיו אלה זכה לקבל את אות יהודי מציל יהודי באמצעות שבתאי חנן שקיבל בשמו את אות ההוקרה.

רבים לא הכירו את גורלם של יהודי יוון הרומניוטים והלאדינאים בתקופת השואה, הסיפור כמעט ולא סופר. אחד הסיפורים הפחות ידועים הוא הסיפור של הקבוצה היוונית שנשלחה מאושוויץ לוורשה, ביניהם אלברטו חנן, כדי לפנות את ההריסות של גטו ורשה.

רק שנים מאוחר יותר, כשהתנדב להיות איש עדות במסעות לפולין, למד אלברטו על מרד גטו ורשה ועל כך שהנאצים הרסו את הגטו היהודי כתגובה למרד. היה נוח לגרמנים לגייס דוברי יוונית ולאדינו שלא יבינו מה אירע שם ושלא יְתַקְשְׁרוּ עם הפולנים כדי למנוע התקוממות או מרד. הם אילצו אותם לחפש בין ההריסות תכשיטים וחפצים ולמסור להם. אולם אלברטו בחושיו החזקים הבין שמשהו רע אירע שם ליהודים לאחר שמצא בין ההריסות קופה כחולה של הקרן הקיימת לישראל.

"שיהיו כל רחובות העולם שלך" הוא אחד מסיפורי החיים המרתקים והמרגשים שקראתי. כל פרק בו יכול להיות בסיס לכתיבת ספר או תסריט עלילתי תקופתי. את הספר קראתי מספר פעמים  מאחר שהאירועים המתוארים בו הם בלתי נתפסים ולא ניתן לעכלם בקריאה אחת.

לטקסט השיר (כשם הספר) שכתבו שבתאי חנן ועומרי זליג שגם הלחין את השיר, בביצוע אסי אריאלי שיזם ועיבד את השיר, נא ללחוץ כאן>> "שיהיו כל רחובות העולם שלך"

הסיפור אמנם מתמקד בדמותו של אלברטו חנן, אולם תוך כדי קריאה אי אפשר שלא להתרשם מאישיותה העוצמתית של חנה האם שהייתה עוגן יציב למשפחתה, והעניקה בית חם, שמח ואוהב ותמיכה נפשית לאיש שלה ולילדיה. בקשתי משבתאי (סבי) חנן שיוסיף לי פרטים על האם ומשפחתה, פרטים שיוסיפו מעט על המסופר בספר:

"הורי אימי וילדיהם עלו מסלוניקי ב-1934 מטעמים ציוניים באוניה קיפרוס. אימי ואחותה התאומה היו בנות שנה בסך הכול כשעלתה המשפחה לפלשתינה. כשהגיעו לארץ התגוררה המשפחה בסימטת הש"ך בשכונת פלורנטין שבתל אביב בבית קטן שהיו בו שני חדרים, מטבחון וחצר בה היו נטועים עצי פרי. שבתאי סבי, שאני נקרא על שמו היה סוור בנמל וסבתי הייתה פועלת במפעל ליצור קרח יבש. אני זוכר את הבית של סבי וסבתי שהיה בית מאוד שמח ותוסס.

אמא הייתה סמל החיים, אישה של נתינה, שמחה, רקדנית מעולה, הקפידה תמיד שהבית יהיה נקי ומכניס אורחים. היא הייתה בשלנית מעולה ועד היום עולים בי זיכרונות וגעגוע למטעמים שהייתה מבשלת: פיזון עם גרונות הודו, ארוז, פינזלה, ארוז קון ליטצ'ה ועוד. בית של דוברי לאדינו הוא בית של פיתגמים בלאדינו שבכל אחד מהם יש מוסר השכל והוריי נהגו לשלב פיתגמים שהפכו למטבעות לשון ושלאורם התחנכנו."

Poko avlar, muncho azer

פחות לדבר ויותר לעשות

Bela ke se eskapa kon paras, no es bela

צרה שניתן לפתור בכסף היא לא צרה

המרכז למורשת יהדות שאלוניקי ויוון שהוציא את הספר לאור בהובלת רוני ארניה ושרון סלע, ורונית שאקי-קרן שכתבה את הסיפור חברו לשבתאי חנן, עשו עבודת תיעוד נפלאה, הגשימו את חלומו של שבתאי והפיקו ספר מרתק שראוי שילמד בבתי ספר, באוניברסיטאות ולקראת מסעות לפולין.

הספר מהווה מסמך תיעודי חשוב על קהילת סלוניקי ומתווסף לספרו הנהדר של יהודה ספורטה שיצא לאור אף הוא  השנה, "בחזרה לספרד". שני הספרים יצאו לאור על ידי מרכז למורשת יהדות שאלוניקי ויוון וכל אחד מהם מעניק זווית ראייה ייחודית לקהילה שאיננה עוד. 

"שיהיו כל רחובות העולם שלך"

סיפורו של אברהם (אלברטו) חנן

כתיבה, רונית שאקי קרן

הוצאה לאור, מרכז למורשת יהדות שאלוניקי ויוון ע"ש ליאון רקנאטי.

טלפון להזמנת הספר:

מרכז למורשת יהדות שאלוניקי ויוון

03-9185730

03-9185757

שבתאי (סבי) חנן

0545522270

  • כל הזכויות שמורות
  • סלוניקי ממרומי המצודה העתיקה – צילום התמונה הראשית בכתבה: זהבה חן-טוריאל

2 תגובות בנושא “שיהיו כל רחובות העולם שלך/ סיפורו של אברהם (אלברטו) חנן

  1. ספר לימוד חובה עם המון השראה. מבט קסום והרבה געגוע לעבר, אך עם זאת, התמודדות לא פשוטה עם סיפורי השואה. הוכחה כתובה המראה לנו שוב ושוב תקווה, אמונה וכח התמדה – מהי.
    עבודה ראויה להערצה של המרכז למורשת יוון שאני כל כך גאה להיות חלק ממנה!

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s