האיכרה, כנס “לימודיעין” ומיזם “ספר בכל יום בשבוע הספר העברי”

שבוע הספר העברי 2019 הגיע לסיומו.  החודש האחרון הוקדש לפעילות ענפה סביב ירידי ספרים ואירועים ספרותיים מרגשים בהם היצירה והשפה העברית הייתה במוקד השיח.  אנו בהחלט יכולים להיות גאים בעגלה הרוחנית-החילונית המלאה שלנו. השפה העברית חיה, בועטת, נושמת ויוצרת, לא רק בכתבי הקודש אלא בכל תחומי החיים, התרבות והעשייה.

מביטה בסיפוק על החודש האחרון. השתתפתי בשלושה ירידי ספרים מעניינים: במודיעין, בכיכר רבין ובמועצה מקומית נחל שורק בהם נפגשתי עם יוצרים וכותבים כישרוניים, כל אחת ואחד עולם ומלואו.

כנס לימודיעין “אמונה?”

כנס לימודיעין העשירי התקיים בסוף חודש מאי במודיעין בהשתתפות עשרות מרצים שבחנו את מושג האמונה מזויות שונות ומגווונות. ההרצאה שלי הייתה על ההיבטים האמונתיים של מגורשי ואנוסי ספרד ופורטוגל ( עמוד 8). המחקר שהיווה בסיס לספר “הנשים של טרואל” איפשר לי לבחון היבטים אלה ולהתייחס לשאלות כמו: האם הטראומה של גירוש ספרד הפכה  את קהילות הלאדינו בבלקן לפלורליסטיות וסובלניות יותר מקהילות אחרות? מה היה תפקיד הנשים כסוכנות תרבות ושמירה על המסורת והמנהגים היהודיים ( נוצריות חדשות, אנוסות וכאלה שחזרו ליהדות), ומה הסיבה לצמיחת תופעות משיחיות בקרב יהודים ממגורשי ואנוסי ספרד ופורטוגל?

האיכרה

שמחתי שהסיפור שלי “האיכרה” נכלל בכתב העת לספרות ואומנות “שבילים” 22. התרגשתי מאוד להשתתף בהשקת כתב העת במעמד נכבדים ואנשי ספרות ידועים ולהקריא קטע מתוך סיפורי. מה בין נערה למשפחת חסידים ברוסיה הלבנה ולפיתוח משק החלב בארץ ישראל בתחילת המאה העשרים? האם יש קשר בין הסיפור לתכני בלוג זה? תוכלו ללמוד מהסיפור ב”שבילים” 22.

להלן העמוד הראשון לטעימה:

IMG-20190629-WA0008

“ספר בכל יום בשבוע הספר העברי”

החלטתי לסקור עשר יצירות ספרותיות במיזם שלי “ספר בכל יום בשבוע הספר העברי”, בבלוג שלי בדה מרקר קפה,  ובו סקרתי יצירות  שונות שאהבתי. למעבר לכל סקירה יש ללחוץ על כותר הספר.

  1. “ירושלים של קדושה ושיגעון”/ אליעזר ויצטום ומשה קליאן

הספר שבחרתי, עוסק ב”סינדרום ירושלים” ונכתב על ידי שני פסיכיאטרים שחקרו וטיפלו בסימפטומים ובתופעה הזו. מסתבר שלא מעט תיירים וצליינים  העולים לירושלים לקו בעבר ולוקים גם כיום באותו “סינדרום ירושלים”. ירושלים פשוט מצליחה להעביר אותם על דעתם.

2. החיים השניים של אליס/ מארק לוי

הפעם בחרתי לכתוב על ספר שתהליך הגילוי שלו גרם לי להתרגשות מיוחדת. באחד מימי החורף של חודש דצמבר 2013, נזרק לפתח ביתי העיתון הנפוץ במדינה שבתוכו היה מגולגל פלאייר של מבצע ספר החודש במחיר של 19.90 ₪. שם הספר היה “החיים השניים של אליס” מאת מארק לוי.

3. “שבילים”- כתב עת לספרות ולאומנות רב תחומית

סיפורי “האיכרה”, מופיע בכתב העת האחרון ( גיליון 22, קיץ תשע”ט, 2019) . הנושא המרכזי של הגיליון “ציוני דרך”: שירים, סיפורים ואיורים המשקפים חוויית עלייה, הגירה, מעברים, פרידה, רגשות כלפי דורות שנותקו מסביבתם הטבעית, זיכרונות והתמודדויות.

4. הבוגד מירושלים/ דזמונד סיוורד

שם הספר מסקרן, רבות הן השאלות המלוות את הקורא במהלך הקריאה: האם שם הספר מעיד על תפיסת עולמו של הסופר לגבי גיבור הספר יוסף בן- מתתיהו? האם יוסף בן מתתיהו היה מנהיג שדאג לאינטרסים של עמו או שדאג לאינטרסים של עצמו? האם יוסף היה סופר והיסטוריון אובייקטיבי והאם תעד את האירועים בדיוק כפי שאירעו או ששכתב את ההיסטוריה כסופר מטעם השליט הרומאי? האם בתוקף מעמדו והשתייכותו למשפחת הכוהנים שימש סוכן ומרגל מטעמם כנגד המתנגדים לשלטון הרומאי? האם היה שותף לתככי החצר?

5.  “A Hug from Afar”

סקירת הספרות נכתבה באנגלית מאחר שהספר נכתב באנגלית ופורסם באנגלית ובשל חשיבותו הייחודית של הספר לעולם היהודי בישראל ובתפוצות. את הגירסה העברית של סקירת הספרות שכתבתי על הספר ניתן למצוא בבלוג “הנשים של טרואל”>>

מקווה שבעקבות סקירת הספר, ימצא אירגון אשר יהיה מוכן לקחת על עצמו את תרגום הספר לעברית.

6. פרנסוס על גלגלים/ כריסטופר מורלי

כריסטופר מורלי כתב את הספר הנפלא “פרנסוס על גלגלים” בשנת 1917. ספר קטן עם מסר גדול לכול אחת ואחד אוהבי הספר והמילה הכתובה. מצרפת לסקירה שיר שכתבתי בהשראתו “הפרנסוס שלי”.

7. “פרטיזן בתל-אביב”/ ספיר רוזנבוים

בעיני, ספיר רוזנבוים הוא ה”פרטיזן מתל אביב” מאחר שהפרוזה הנפלאה שכתב מערבבת בין הביוגרפי לדמיוני. קראתי את הספר תוך מספר שעות והייתי מרותקת לעלילת הסיפור. הספר מרתק, מותח, מעלה מחשבות רבות על דילמות ערכיות והתנהגות אנושית וכן…יש בו גם סיפור אהבה וארוטיקה.

8. “עיני אעצום והריני איתכם”/ שרה סופרין- ברוך

הספר האישי של שריקה הוא ספר/אלבום געגועים לעולם שהיה ואינו עוד. עולם ששריקה ממשיכה לשמרו, לתעדו ולקדמו למען נכדיה ולמען הדורות הבאים. ספר שנכתב באהבה רבה תוך תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר.

9. שביר-חלומות/ מיכאל זץ

מיכאל העניק לי במתנה את ספר השירים המרגש שלו “שביר- חלומות” בהוצאת “ביטאון שירה”. בהקדשה שרשם לי על העמוד הראשון השאיר כעין ציווי: “מקווה שתמצאי משהו מעצמך בין דפי הספר ושורות השירים”. משימת החיפוש “למצוא משהו מעצמי” בין דפי הספר הפכה לסקירת ספרות ( שירה). סקירה תשיעית של המיזם שלי: “ספר בכל יום בשבוע הספר העברי”.

10. אחי מיוחד/ עמיעד טאוב

כל גיבור/ה בספר מקרב את הקוראים לעולמם של ילדים עם מוגבלויות, בדרך פשוטה, בחריזה קלילה ומשעשעת. הגיבורות והגיבורים בספר מוכיחים עד כמה החברה שלנו מכילה בתוכה בני אדם שונים זה מזה וטיפוח יחס של סובלנות, הכלה ואמפתיה הם המפתח לחברה טובה ובריאה- חברת מופת. הסיפור מעלה תהיות מיהו הילד “הרגיל” ומיהו הילד “עם המוגבלות”. הגבולות מטשטשים הילדות והילדים המתוארים בסיפור כולם נפלאים ומקסימים. האחים והאחיות של הגיבורים המתוארים, מכילים בתוכם כל כך הרבה אהבה ואחריות לאחיותיהם ואחיהם המיוחדים- דבר המרגש בפני עצמו.

תוצאת תמונה עבור פרטיזן בתל אביב      Ã—ª×•×¦××ª תמונה עבור ‪a hug from afar‬‏      Related image  תוצאת תמונה עבור שביר-חלומות מיכאל זץ  20190604_112816  תמונה קשורה

תוצאת תמונה עבור ירושלים של קדושה ושיגעון    ×ª×•×¦××ª תמונה עבור החיים השניים של אליס       ×ª×•×¦××ª תמונה עבור סוליקה היפה

תוצאת תמונה עבור פרנסוס על גלגלים  תוצאת תמונה עבור הנשים של טרואלFB_IMG_1560504941007

  • כל הזכויות שמורות למחברת התכנים זהבה חן-טוריאל

תגובה אחת בנושא “האיכרה, כנס “לימודיעין” ומיזם “ספר בכל יום בשבוע הספר העברי”

  1. זהבה קרידה, “כמעיין המתגבר”, שתמשיכי בהפצת הגיגייך ותעשירי את קוקטייל וסביבתך.
    Semana buena
    עדינה מהלאדינו

השאר תגובה