Site icon הנשים של טרואל

עובדות מעניינות על אִיסָאבֵּיל הראשונה מלכת ספרד

459666m

בסיפורי אגדות נוהגים לספר על נסיכה במצוקה, אשר נסיך אמיץ על סוס לבן מגיע לחלצה ולהצילה בדרך כלל מאם חורגת, מכשפה, דרקון מטיל אימה או שד איום ונורא.

שונה המקרה של אִיסָאבֵּיל ( איזבל) הקתולית מלכת ספרד. היא לא הייתה זקוקה לנסיך או מלך על סוס לבן שיבוא לחלצה מגורלה האכזר. איסאביל עצמה טוותה את גורלה ואת חייה במהלכים מדיניים ואסטרטגים מבריקים, שהפכו אותה לאישה החזקה ביותר של העולם המערבי של ימי הביניים במאה החמש- עשרה. היא התחילה דרכה כמלכת קסטיליה ובהמשך עם השלמת הריקונקיסטה ( איחוד ספרד), הפכה להיות מלכת ספרד המאוחדת.

איסאביל לא חוותה ילדות מאושרת, בלשון המעטה. למעשה חייה הצעירים, היו מלאים קנוניות , תככים ולא פעם הם עמדו בסכנה בשל מאבקי הירושה. אנריקה הרביעי, אחיה של איסביל הורה לגרש את אחותו הקטנה מאחוזתו והיא בת 10 בסך הכול. הוא הרחיקה לטירה מבודדת, שהייתה תחת פיקוחו ותחת פיקוח יועציו ונאמניו – רק שלא תאיים על שלטונו.  שנים לאחר מכן, האצילים שמרדו באנריקה, הציעו לה להוביל בתמיכתם  את המרד ולתפוס את השלטון במקומו. איסאביל סירבה להצעה ואנריקה שכנראה כל כך התרגש ממחוות הנאמנות של אחותו, מינה אותה ליורשתו כמלכת קסטיליה ולאחר מותו הוכתרה כמלכת הממלכה.

כנראה שזו לא הייתה האמת לאמיתה ואנריקה לא ממש התרגש ממחוותה של אחותו. יתכן שהוא מינה אותה ליורשתו במקום בתו כנקמה באשתו הבוגדנית. על פי הסברה שרווחה באותם ימים, אנריקה לא יכול היה להביא ילדים לעולם ובעצם בתו לא הייתה מזרעו, אלא נולדה מקשר רומנטי שהיה בין אשתו לבין אחד מיועציו. השמועות שרחשו בחצר המלכות היו כאלה שאנריקה בכלל חבב גברים ולא קיים יחסי אישות עם אשתו וכדי להגן על שמו הטוב לא יצא בהכרזה על מעשה הבגידה.

המשך התככים והמזימות, ליוו את מלכותה לאורך כל הדרך אבל בחושיה החדים היא הצליחה לסכלם מבעוד מועד. נישואיה לפרננדו השני מלך אראגוניה, העצימו את כוחה וביחד הם התחילו במסע כיבושי הממלכות בספרד, עד שהשלימו את האיחוד עם כיבוש ממלכת גרנדה המוסלמית.

גרנדה היוותה נקודת סיום גם ליחסי הממלכה הטעונים עם היהודים. “צו גרנדה מ- 1492” העמיד ליהודים שלוש אופציות: התנצרות מרצון, גירוש מספרד תוך שלושה חודשים מיום ההכרזה, וגזר דין מוות ליהודים שיחליטו להישאר בלי להתנצר. רק לצורך הבהרה: “צו גרנדה” היה תקף גם למוסלמים שגורלם היה דומה. “צו גרנדה” מהווה את נקודת הפתיחה לספרי ‘ הנשים של טרואל’, במסע הבריחה אל החופש.

מספר עובדות מעניינות על איסאביל?

ואילו היהודים, שתמכו במפעליה ובכיבושיה, שירתו אותה בנאמנות וסייעו להגשמת האינטרסים הפוליטיים שלה, הוקעו מספרד המאוחדת בשל פנטיות דתית נוצרית. איסאביל ניסתה לכפות על יהודייה התנצרות בכפייה דתית ובאיומים. לאחר שסחטה וגזלה את רכושם, היא המשיכה את דרכם של קודמיה: הצרה את צעדיהם מיום ליום, הכניסה אותם לגטאות, חייבה אותם לשאת את הטלאי המשפיל,  וכשכל אלה לא עזרו הוציאה את צו הגירוש, מקווה כנראה בלבה שזה יפחיד את היהודים מספיק כדי שיתנצרו ויישארו בספרד המאוחדת.

הערת שוליים:

איסאביל או איסאבילה: בספרדית, שמה של מלכת קסטיליה וכפי שנקראת בעברית איזבל.

פרננדו השני:  בספרדית, שמו של מלך אראגוניה וכפי שנקרא בעברית פרדיננד.

Exit mobile version