הנשים של טרואל

הנשים של טרואל/ זהבה חן-טוריאל

ז’אנר: פרוזה

הוצאה: “ספרי ניב”, 2018. מהדורה שלישית 2021.

שריתיקה, דורותיאה, אסתריקה ואסתרייה, אורזות את חייהן וזיכרונותיהן ונעות בדרכים.

הספר כתוב מנקודת מבטן של ארבע נשים (  her-story ) בארבע תחנות גיאוגרפיות והיסטוריות שונות: טרואל ואלבארסין בספרד, ביון בדרום צרפת, האי רודוס ומילאס בתורכיה.

ארבע הנשים קשורות זו לזו קשר גנאולוגי, כל אחת מהן מספרת את סיפורה המרתק, באמצעות הנשים שהשפיעו על חייה. כל אישה, שוזרת ומוסיפה משלה לפסיפס החיים התרבותי עד שכמעט ניתן לחוש את הטעמים, הניחוחות, המנהגים והצלילים של תרבות הלאדינו מתעוררים לתחייה.

הסיפור מבוסס על אירועים היסטוריים אמיתיים מתקופת גירוש ספרד ועד ערב העלייה למדינת ישראל עם הקמתה. אירועים היסטוריים, אשר בחלקם פחות מוכרים לציבור הרחב שאומתו ונכתבו לאחר תחקיר מעמיק.

פודקאסט של זהבה חן-טוריאל על הספר “הנשים של טרואל”>>

מקצת ההמלצות:

דנה מויסון, סופרת: “הנשים של טרואל הוא רומן היסטורי המשלב אמונה, משפחתיות, מסורת ועוצמה נשית. הוא עובר כחוט השני בין סיפורן של ארבע נשים שנלחמו כדי להגן על מורשתן, יהדותן ומשפחתן – ולמעשה כל השלושה הם מרכיבים מהותיים לזהותן. הקשרים בין ארבע נשים אלו מתגלים תוך כדי הקריאה, וכך ארבעת הסיפורים מתלכדים לכדי רומן שלם שמביא לקדמת הבמה את יהדות ספרד מנקודת המבט הנשית, שקולה ראוי להישמע. דרך הסיפורים המשפחתיים, העובדות ההיסטוריות המרתקות והמטעמים שעוררו את סקרנותי זכיתי להכיר תרבות שלמה שלא היטבתי להכיר קודם לכן, ואני מכירה לזהבה תודה על כך. הספר כתוב בשפה רהוטה וקולחת שגרמה לי לצלול אל סיפורן המשותף של שריתיקה, דוריתיאה, אסתריקה ואסתרייה. האפילוג המסכם היה מצוין ומפתיע, סיום מושלם לספר זה!”

רבקה צובל מנחם: “אני רוצה להודות לך זהבה על שחקרת וכתבת על תולדות משפחה אחת ממגורשי ספרד שממחישה באופן חוויתי ומרגש גם תולדות משפחות רבות אחרות . תיארת את הדרך שעשו ושימרו את המסורת והמנהגים של היהודים בספרד/פורטוגל שאליה הם מרגישים קשורים בנימי נפשם ומתגעגעים , מכל התפוצות אליהם הגיעו, למעלה מ 500 שנה. הרגשתי כאילו אני קוראת על תולדות המשפחה שלי (משפחת צ’בס שמקורה בפורטוגל)”

ניצן : “בדיוק סיימתי לקרא את הספר שלך בטיסה מספרד. קראתי אותו לאורך כל הטיול שלנו בספרד והקריאה בו הייתה בדיוק בזמן הנכון- מרתקת, מעניינת מרגשת ומעוררת השראה, תודה לך.”

להמלצות נוספות>>>

על המחברת:

זהבה חן-טוריאל, מחברת “הנשים של טרואל”, “אגדה ספרדית” ו”הבנקאית מנאפולי”, מעלה בקדמת הבמה את סיפורן של הנשים היהודיות ממגורשי ואנוסי ספרד ופורטוגל ומספרת לנו מחדש את הסיפור שלנו.

מחיר ספר: 50 ₪ +15 דמי משלוח בדואר רשום

לרכישת ספר מודפס ולרכישת ספרים נוספים של זהבה חן-טוריאל בווטסאפ ובביט: 0523639863

לספרים דגיטלים בחנויות המקוונות ובאפליקציות הקריאה נא ללחוץ כאן>>

לספרים נוספים: